Sardinky v olivovom oleji v baklažánovo-kokosovej polievke

Tento recept som videla na youtube. Povedala som si, že vyzerá krásne jednoducho. Potom som sledovala dvanástu sériu amerického MasterChefa, kde exotická kráska Natasha stále varila ryby  v kombinácii s kokosom alebo kokosovým mliekom. A často krát jej jedlá boli ohodnotené porotcami ako delikátne. Povedala som si teda, že vyskúšam. Určite je to iné variť s čerstvými rybami a variť s rybičkami z konzervy, no ak vás už omrzeli rybičkové pomazánky, vyskúšajte.

Čo budeme potrebovať na exotickú polievku so sardinkami?

 • Cibuľa, cesnak, zázvor + kmín, kurkuma, soľ, čierne korenie
 • Kokosové mlieko
 • Baklažán
 • Sardinky v olivovom oleji Calvo

Olej zo sardiniek ako základ

 1. Po otvorení sardinkovej konzervy olej zlejeme do hrnca – použijeme jeho sardinkovú chuť do základu polievky.Trošku si necháme na osmaženie slnečnice.
 2. Na sardinkovom oleji osmahneme ciguľu, na drobno nasekaný zázvor a cesnak (môžete aj cesnak aj zázvor pretlačiť na cesnakovači).
 3. Keď je cibuľka sklovitá, pridáme korenia a soľ podľa chuti a zalejeme kokosovým mliekom.
 4. Baklažán nakrájame na veľké kúsky (asi 2-3 cm hrubé kolieska a na štvrťky) a dáme variť do základu polievky.
 5. Varíme cca 20 minút, kým baklažán zmäkne (vrátane šupky).
 6. Osmahneme na zbytku oleja slnečnicové semienka. Trochu si necháme na ozdobu, ostatné primiešame do polievky. (Ak máte kešu oriešky – podporte exotickú chuť kešu orieškami, my sme doma nemali.)
 7. Sardinky som prekrojila na tri kusy, k polievke ich iba jemne primiešame aby sa z nich nestala kaša. Konzistencia Calvo sardiniek je na túto polievku vhodná, nie sú príliš mäkké, nerozpadnú sa v polievke na rybičkové blato, ale zostanú v kúskoch.

Calvo Sardinky v olivovom oleji 120 g - rybacia pomazanka - rybacia pomazánka zo sardiniek - rybacia pomazanka sardinky - sardinky v olivovém oleji - baltické sardinky

Baklažánovo-kokosová polievka so sardinkami – Dobrú chuť!

Naložíme a ozdobíme zvyšnými slnečnicami a niečím zeleným – nasekaný koriander, mladá cibuľka, zelená časť póru alebo petržlen – podľa vašej chuti.

Zo surovín na obrázku vám vyjdu 3-4 porcie polievky, možno ak by sa vám žiadalo viac rybičiek, môžete pridať dve konzervy. U nás ryby je len muz, preto som si polku polievky dala bokom.

Zhodnotenie receptu rybím gurmánom?

Pýtam sa muža, na stupnici od 1 do 10, 10 naj – akú známku by mala polievka? Jeho odpoveď je: 7

Čo sa ti páčilo a čo sa ti nepáčilo? Jeho odpoveď: Páčila sa mi chuť ryby, bola jemná ako pstruh, nemala vôbec sardinkovú vôňu. Nepáčil sa mi baklažán, bol mazľavý.

Polievka bola zaujímava, a máme aj poučenie do budúcna: Možno by bol fajn ju pred primiešaním slnečnice a sardiniek ju zmixovať. Pretože chuťovo bola dobrá, vadila len mazľavosť baklažánu. Uvidíme, vyskúšame pre vás ďalšie variácie 🙂

Tiež radi testujete nové chute? Tiež si recepty upravujete postupne a nebolí vás úprimné ohodnotenie vašich jedákov?

Koľko ľudí, toľko chutí! Vždy pri receptoch uvediem aj  naše subjektívne ohodnotenie. Pretože často recepty jeme očami. Pretože často na konci youtube videí sa idú kuchári umňamkať, ako čosi výnimočné navarili 🙂 No je to skutočne tak?