Polievka z cvikle a červenej šošovice a lososové koláčiky

Chladnička povedala: Je tu losos. Tvoji už nechcú grilovaného lososa…

Môj muž miluje hummus a kuskus bar. Často si tam dáva aj polievku z červenej šošovice. A o kus ďalej je zas nórska polievka v NordSee občerstvení. Varím vlastné obmeny týchto polievok, pozrela som si viacero receptov na youtube a prispôsobila.

Povedala som si, že navarím hustú polievku a k nej stvorím čosi z lososa.

cvikľovo šošovicová polievka s lososovými koláčikmi

Čo budeme potrebovať na polievku?

Množstvo je na 3-4 porcie polievky aj fašírok.

100 g  červená šošovica
1 ks cvikľa
2 ks mrkva
1 ks cibuľka jarná
1/4 čajovej lyžičky  rasca mletá
1/4 čajovej lyžičky kari korenie
1/4 čajovej lyžičky
soľ
Očistíme a na kúsky pokrájame cvikľu, mrkvu, umyjeme šošovicu. Suroviny dáme do hrnca a zalejeme vodou tak, aby boli všetky ponorené. Pridáme soľ, rascu, kari korenie. Varíme cca 20 minút pod pokrievkou, kým všetko nezmäkne. Rozmixujeme ponorným mixérom polievku, môžeme na záver na tanieri pokvapkať olivovým olejom.

Čo budeme potrebovať na rybacie fašírky?

200 g losos
1 ks pečivo biele
2 šipky
soľ, korenie
1 dcl mlieko
3 PL strúhanka
1 PL sezam
olej

Kým sa polievka varí pripravíme lososové fašírky: Biely rohlík potrháme na kúsky a namočíme do mlieka. Keď rohlík zmäkol, vytlačíme z neho nad umývadlom mlieko. Losos a rohlík pomelieme na mlynčeku na mäso. Zmes osolíme, okoreníme. Tvarujeme malé guľôčky a obalíme ich v strúhanke zmiešanej so sezamom – potom ich roztlačíme do tvaru fašírky. Rozpálime olej na panvici a vyprážame.

Recept vznikol ako kombinacia šošovicovej a rybacej polievky, plus som mala nakukaných pár ramen receptov, do ktorých sa vkladajú rybacie koláčiky. Rybacím koláčikom slovenskej gazdinky je rybacia fačírka. Nebojte sa experimentovať!

Môžeme podávať – hustá polievka z červenej šošovice a cvikly a k nej lososové fašírky. Ako posýpku som použila jarnú cibuľku, ale ak by sme mali vňať koriandra, tak by som použila ten. Chuť a vôňu koriandra doma máme radi všetci.

Hodnotenie od môjho muža na škále 1-10:  9

Polievka mu chutila, 10 si vraj necháva do zálohy, ak by prišlo niečo ešte geniálnejšie 😉